Czy szampon oczyszczający jest szkodliwy?

Czy szampon oczyszczający jest szkodliwy?

Jeśli chcesz uniknąć chemikaliów w produktach do pielęgnacji włosów, rozważ te pytania przed zakupem następnej butelki szamponu. Szampon oczyszczający zawiera substancje powierzchniowo czynne, czyli rodzaj detergentu, który rozkłada olej i brud na włosach. Każdy środek powierzchniowo czynny ma dwie różne właściwości: hydrofobową i hydrofilową. Część hydrofilowa surfaktantu przyciąga wodę, natomiast część hydrofobowa ją odpycha. Środki powierzchniowo czynne wiążą się z olejem, brudem i innymi zanieczyszczeniami we włosach, a następnie spłukują olej wodą.

Formaldehyd jest znanym czynnikiem rakotwórczym dla ludzi

W latach 80. XX wieku formaldehyd został po raz pierwszy wymieniony jako czynnik rakotwórczy dla ludzi w HHS 2nd Report on Carcinogens. Badania na zwierzętach wskazywały, że był on przyczyną raka nosa u szczurów. Jego rakotwórczość była potwierdzona do 2005 roku, ale w ostatnich latach HHS przeniósł uwagę na badania epidemiologiczne, potwierdzając wysokie ryzyko wystąpienia raka u ludzi. Poniższe informacje opisują istotne cechy tego raportu i umieszczają go w kontekście.

Narażenie na formaldehyd może powodować raka dróg oddechowych, nosa i oczu. Może również wywołać reakcje alergiczne i zapalenie skóry. EPA wymienia formaldehyd jako “prawdopodobny” czynnik rakotwórczy dla ludzi, dopóki nie zakończy oceny IRIS. Oznacza to, że nie będzie w stanie ustalić surowszych norm dla tej substancji, dopóki ustalenia IRIS nie zostaną zakończone.

Narażenie na formaldehyd jest spowodowane przez wiele różnych źródeł. Może być wchłaniany przez skórę lub przez oddychanie nim, może też dostać się do organizmu przez nos lub przewód pokarmowy. W przypadku połknięcia, formaldehyd powoduje poważny ból, wymioty i biegunkę. Może powodować efekty podobne do picia alkoholu. Jeśli jesteś narażony na formaldehyd, powinieneś natychmiast szukać pomocy medycznej.

Może Cię zaciekawić:  Jak nakładać żel akrylowy na twarz?

Co więcej, formaldehyd został sklasyfikowany przez Narodowy Program Toksykologiczny (NTP) jako znany czynnik rakotwórczy dla ludzi. Został on jednak wielokrotnie zaatakowany i skrytykowany przez przemysł chemiczny, który wytwarza produkty, które powoduje. W 2011 r. NTP umieścił formaldehyd na liście “racjonalnie przewidywanych” czynników rakotwórczych. Następnie w 2011 r. poprawiono tę listę do “znanego” czynnika rakotwórczego dla ludzi. Przemysł chemiczny walczył z tym wpisem przez wiele lat i przeprowadził badania, aby opóźnić jego usunięcie. Jednak Narodowy Program Toksykologiczny zatwierdził proces przeglądu toksyczności i oznaczenie formaldehydu jako znanego czynnika rakotwórczego.

Badania pracowników przemysłowych narażonych na formaldehyd wskazały na zwiększone ryzyko białaczki i raka mózgu wśród nich. Jednak dowody dotyczące przyczyny podwyższonego ryzyka wystąpienia raka wśród pracowników przemysłowych są mieszane. Chociaż dowody z badań na modelach zwierzęcych są nadal ograniczone, NCI odnotował obecność formaldehydu w miejscach pracy pracowników trzech dużych gałęzi przemysłu.

Badania nad formaldehydem poprawiły nasze zrozumienie kancerogenezy u ludzi i zwierząt. Modele oparte na biologii zostały opracowane w celu lepszego przewidywania ryzyka związanego z wdychanym narażeniem na formaldehyd. Narodowa Akademia Nauk zdecydowanie poparła stosowanie modeli biologicznych w ocenie ryzyka związanego z formaldehydem. Wyniki tych badań ułatwią naukowcom określenie, czy formaldehyd jest bezpieczny, czy nie.

Uszkodzenie DNA u ludzi jest ważnym wydarzeniem w MOA formaldehydu. Dane te są ważne, ponieważ służą jako kontrola szacunków EPA dotyczących skutków narażenia inhalacyjnego na formaldehyd. Należy zauważyć, że w przeciwieństwie do innych badań, formaldehyd jest znanym czynnikiem rakotwórczym u ludzi, który powoduje raka. Dlatego tak istotne jest zmniejszenie ryzyka narażenia na formaldehyd w środowisku.

Surfaktanty rozkładają olej i brud na włosach

Surfaktanty są aktywnymi składnikami wielu szamponów, odżywek i produktów do stylizacji. Surfaktanty mają dwa różne końce – hydrofilowy i hydrofobowy. Końcówka hydrofilowa przyczepia się do oleju i zanieczyszczeń we włosach, a końcówka hydrofobowa wystaje do wody. Powstała w ten sposób micela jest dużym skupiskiem cząsteczek, które unoszą brud i olej z włosów i są zmywane przez otaczającą je wodę.

Może Cię zaciekawić:  Czy samoopalacz to to samo co bronzer?

Surfaktanty to cząsteczki, które rozpuszczają się w wodzie i utrzymują brud i olej w zawieszeniu, ułatwiając ich usunięcie. Zawierają łańcuch alkilowy lub anion kwasowy, a część hydrofilowa jest w stanie przyciągnąć cząsteczki wody, podczas gdy końcówka hydrofobowa je odpycha. Cząsteczki wody mają tendencję do gromadzenia się w pobliżu końcówki hydrofilowej, podczas gdy nierozpuszczalny w wodzie materiał woli pozostać na powierzchni wody.

Wiele szamponów zawiera środki powierzchniowo czynne, które są cząsteczkami rozkładającymi olej i brud na włosach. Woda, sama w sobie, nie jest bardzo skuteczna w czyszczeniu, a zatem jest mniej skuteczna niż środek powierzchniowo czynny. Z drugiej strony, środki powierzchniowo czynne mogą przenosić silikon na włosy i nadawać im połysk. W związku z tym, środki powierzchniowo czynne są ważne dla zdrowia Twoich włosów. Te cząsteczki zmniejszają ilość wody, którą wchłaniają Twoje włosy, pozostawiając je czyste i zdrowe.

Inny rodzaj surfaktantu nazywa się polyquaternary ammonium chloride (PEG). Substancje te działają poprzez zwiększenie napięcia powierzchniowego wody i umożliwienie jej rozprowadzenia i oczyszczenia. Działają one jako emulgatory, środki pieniące i detergenty, i znajdują się w większości szamponów. Jednak nie wszystkie środki powierzchniowo czynne są równie skuteczne i należy wybrać produkt, który zawiera kombinację środków powierzchniowo czynnych, aby uzyskać maksymalne rezultaty.

Innym powszechnym rodzajem środków powierzchniowo czynnych jest siarczan. Te środki powierzchniowo czynne to krótkie, ujemnie naładowane cząsteczki, które łączą się z wodą pod twoim prysznicem. Substancje chemiczne zmuszają te cząsteczki do oderwania się od łodygi włosa, tworząc lekkie uniesienie otoczki. Są one również bardzo skuteczne w czyszczeniu włosów, ponieważ rozkładają olej i brud. Te bez siarczanów są delikatniejsze i mniej szkodliwe dla włosów.

Może Cię zaciekawić:  Poradnik domowego spa - jak zrobić mydło potasowe

Dobry szampon do włosów powinien zawierać substancje powierzchniowo czynne. Powinny mieć zbalansowaną formułę pH, która czyści bez pozbawiania włosów naturalnych olejków. Upewnij się jednak, że produkt, który wybierzesz, jest wykonany z łagodniejszych środków powierzchniowo czynnych. Powodem, dla którego Twój szampon zawiera środki powierzchniowo czynne jest to, że związki te unoszą brud i olej. Szampon, który zawiera ostre środki powierzchniowo czynne, będzie jedynie podnosił brud i olej z Twoich włosów, co tylko podrażni Twoją skórę głowy.

Czy mogą one przeniknąć przez skórę i dostać się do krwiobiegu

Generalnie, substancje chemiczne, które przenikają przez skórę, robią to różnymi drogami. Te drogi obejmują mieszki włosowe, kanały potowe i przydatki. Po wejściu do organizmu substancje chemiczne są wchłaniane przez skórę i układ limfatyczny. Chociaż istnieje kilka sposobów, w jaki te substancje chemiczne mogą dostać się do organizmu, wiele z nich nie dostaje się do niego. Poniżej przedstawiono przegląd niektórych z najczęstszych metod.

Produkty do pielęgnacji włosów, takie jak szampon i płyn do mycia ciała, są wchłaniane przez skórę głowy i skórę. Mogą one dostać się do krwiobiegu poprzez naczynia włosowate, które są podobne do żył pod powierzchnią skóry. Ze względu na ich duży rozmiar i strukturę chemiczną, produkty te mają bardzo małe szanse na przeniknięcie przez barierę skórną. Tego samego nie można powiedzieć o silikonach, które pokrywają skórę plastikowym filmem i nie mają szans na przedostanie się do krwiobiegu.

Podobne Tematy

Leave a Reply