Jednym z pytań, które pojawia się podczas konsultacji z licencjonowanym kosmetologiem jest to, czy modelowanie żuchwy jest pozbawione ryzyka. Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, w tym od wieku pacjenta i płci. Niemniej jednak zaobserwowano, że zabiegi charakteryzują się minimalną zachorowalnością i często wykonywane są bez znieczulenia. Należy pamiętać, że augmentacja żuchwy u kobiet może być postrzegana jako maskulinizująca.
Mężczyźni
Badanie antropometryczne, opublikowane przez L. G. Farkasa1, wyjaśniło, że mężczyźni mają większe żuchwy niż kobiety. Największą różnicą w wymiarach poprzecznych twarzy między płciami jest odległość bigonialna, natomiast u kobiet większe są różnice w szerokości bizygomatycznej i odległości bigonialnej. Ponadto dolna trzecia część twarzy kobiety jest węższa niż mężczyzny, co pozwala na powiększenie normalnej męskiej żuchwy.
Niski wskaźnik zachorowalności
W przypadku złożonych przypadków trójwymiarowe modelowanie komputerowe jest cennym narzędziem chirurgicznym. Jednakże istnieją ograniczone dowody na to, czy płat wolny z końcówki łopatki może być z powodzeniem stosowany w przednio-bocznych ubytkach żuchwy. Celem tego badania była radiograficzna ocena wolnego płata z końcówką łopatkową u pacjentów z przednio-bocznymi ubytkami żuchwy. Badanie obejmowało retrospektywną serię przypadków 50 pacjentów z nowotworami głowy i szyi leczonych w Michigan Medicine w latach 2013-2018. Autorzy przeprowadzili przedoperacyjną tomografię komputerową dla wszystkich pacjentów. Płat wierzchołka łopatki mógł pokryć defekty od ipsilateralnego kąta żuchwy do symphysis u 50 pacjentów.
Badanie fizyczne
W badaniu pacjentów z podejrzeniem złamania żuchwy, wyniki badania fizycznego są predykcyjne dla obecności złamań. Wyniki te obejmują odległość tarczowo-brzuszną, klasę gardła, parestezję nerwu zębodołowego dolnego i ograniczenie otwarcia ust. Ponadto, są one wysoce specyficzne dla identyfikacji złamań żuchwy. Wyniki badania fizykalnego są często przydatnym narzędziem do kierowania podejmowaniem decyzji klinicznych u tych pacjentów.
Stopień rozwarcia żuchwy można zmierzyć, mierząc odległość między brzegami siecznymi dolnych i górnych zębów przednich. Otwarcie mniejsze niż 35 mm jest uważane za nieprawidłowe u osoby dorosłej. Odchylenie powyżej 60 mm może być spowodowane skurczem mięśni lub mechanicznym zablokowaniem przez przesuniętą łąkotkę. Wyniki badania fizykalnego powinny być skorelowane z wywiadem i diagnozą pacjenta.
Umieszczenie implantu
Ryzyko umieszczenia implantu w modelowaniu żuchwy jest zwiększone u pacjentów z wklęsłościami językowymi. Te bezzębne żuchwy są narażone na zwiększone ryzyko perforacji podczas wprowadzania implantów stomatologicznych. Ubytki te mogą prowadzić do zakażenia parafunkcyjnego i krwotoków. Ponadto wklęsłości językowe są powszechne, występują nawet u 68% pacjentów. W związku z tym pacjenci z tymi wadami mogą nie być kandydatami do wszczepienia implantów stomatologicznych.
Autorzy badania zastosowali standaryzowaną metodę oceny przypadków pod kątem trudności. Uczestnicy badania oceniali każdy przypadek w dziesięciopunktowej skali, w zakresie od bardzo łatwego do bardzo trudnego. Autorzy oferowali również szereg implantów stomatologicznych, w tym projekty proste i stożkowe, o długości od siedmiu do piętnastu mm i szerokości od trzech do pięciu milimetrów.
Podobne Tematy
- Czy powinnaś wybrać anatomiczne czy okrągłe implanty piersi?
- Właściwości i zastosowanie oleju mineralnego – porównanie z innymi olejami
- Problemy z cerą: Jakie badania mogą pomóc?
- Odkryj Nowoczesne Wybielanie Zębów w Tychach!
Na przestrzeni lat zdobywałam potrzebne doświadczenie i od 2019 roku prowadzę własny salon kosmetyczny. Na tym blogu dzielę się swoimi poradami właśnie z tego zakresu. Moim priorytetem jest przede wszystkim danie odbiorcy wartościowych porad, które może wykorzystać w przyszłości.