Jakie kosmetyki wybrać dla kobiet w ciąży – co pomaga, a co osłabia

Jakie kosmetyki wybrać dla kobiet w ciąży – co pomaga, a co osłabia

W czasie ciąży ryzyko związane z chemicznymi filtrami przeciwsłonecznymi o szerokim spektrum działania jest nieudowodnione, dlatego najlepiej używać produktów na bazie mineralnej. Krem z filtrem mineralnym, który zawiera tlenek cynku i dwutlenek tytanu, sprawia, że promienie UV odbijają się od skóry. Jeśli musisz nosić produkt z filtrem przeciwsłonecznym, kapelusz z szerokim rondem może dodać modnego cienia. Ponadto, istnieje tylko kilka marek produktów do pielęgnacji skóry i ciała, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Przed zakupem jakiegokolwiek produktu do pielęgnacji skóry skonsultuj się ze swoim OB/GYN lub dermatologiem, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek istniejące wcześniej problemy skórne.

Unikanie produktów zawierających formaldehyd

Pomimo jego toksycznego działania na ludzi, nadal nie ma jednoznacznych dowodów na to, że unikanie produktów zawierających formaldehyd jest szkodliwe dla kobiet w ciąży. Narażenie na formaldehyd w czasie ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej wagi urodzeniowej. Ponadto formaldehyd ma długotrwały wpływ na zdrowie dziecka, prowadząc do kilku powikłań, takich jak opóźnienia rozwojowe i obniżone IQ.

Toluen jest związkiem chemicznym stosowanym w celu uczynienia niektórych produktów odpornymi na plamy i kije. Należą do nich ubrania, dywany, meble i torebki z popcornem do mikrofalówki. Nawet artykuły gospodarstwa domowego, takie jak sól kuchenna i meble z drewna prasowanego, zawierają toluen. Podczas ciąży należy unikać tych produktów, aby zapobiec potencjalnemu ryzyku dla nienarodzonego dziecka. Chociaż ta substancja chemiczna nie jest szkodliwa w niskim stężeniu, długotrwałe narażenie może powodować wady wrodzone i inne problemy.

Może Cię zaciekawić:  Jaki jest najlepszy krem pod oczy - nasze sugestie

Unikanie produktów zawierających retinol

Chociaż prawdą jest, że pielęgnacja skóry z retinolem nie jest dobrym pomysłem w czasie ciąży, nie jest to do końca prawda. Istnieje kilka powodów, aby unikać miejscowych retinoidów podczas ciąży, w tym fakt, że niektóre z tych związków mogą powodować wady wrodzone. Niemniej jednak, miejscowe retinoidy mogą być OK w umiarkowanych ilościach. Wymienione poniżej są niektóre inne powody, dlaczego retinoidy są niebezpieczne do stosowania w czasie ciąży.

Wraz z miejscowymi retinoidami, takimi jak retinol, mogą być bezpieczne do stosowania w czasie ciąży, stosowanie doustnych retinoidów, maści i kremów jest niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka. Do czasu urodzenia dziecka i odstawienia go od diety matki, należy unikać takich produktów. Miejscowe retinoidy, w tym dostępne bez recepty serum retinolowe, nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży. Ta sama ostrożność dotyczy kwasu salicylowego, formy beta-hydroksykwasu, który może być szkodliwy dla nienarodzonego dziecka.

Unikanie produktów zawierających kwas salicylowy

Ciąża wiąże się z własnym zestawem niepożądanych objawów i warunków. Dla niektórych oznacza niewygodnie spuchnięty brzuch lub nowe problemy skórne. Kwas salicylowy jest jednym z najczęściej stosowanych składników w produktach do pielęgnacji skóry, ale istnieją pewne środki ostrożności, które powinnaś podjąć. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym składniku oraz o jego ryzyku i korzyściach dla kobiet w ciąży. Możesz znaleźć produkty do pielęgnacji skóry z kwasem salicylowym na rynku w drogeriach i w internecie.

Może Cię zaciekawić:  Do czego używać oleju lnianego - włosy i ciało

While salicylic acid is generally safe for use during pregnancy, it can cause irritation, especially in pregnant women with sensitive skin. Podczas gdy niektóre badania sugerowały, że środek do oczyszczania skóry z kwasu salicylowego jest ryzykowny dla rozwijającego się płodu, nie ma dowodów, które sugerują, że jest on szkodliwy dla rosnącego płodu. Najlepszym rozwiązaniem jest całkowite unikanie produktów na bazie kwasu salicylowego.

Unikanie produktów zawierających nadtlenek benzoilu

Mimo że może się wydawać, że nadtlenek benzoilu jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, najlepiej skonsultować się z lekarzem przed użyciem jakichkolwiek produktów do leczenia trądziku w ciąży. Podczas gdy nadtlenek benzoilu nie jest szkodliwy dla rozwijającego się dziecka, może powodować pewne nieprzyjemne skutki uboczne. Pomimo tych skutków ubocznych, nadtlenek benzoilu nie jest zalecany dla kobiet w ciąży, ale nadal jest to dobry pomysł, aby skonsultować się z lekarzem przed użyciem jakichkolwiek produktów zawierających nadtlenek benzoilu.

Inne składniki, których należy unikać w czasie ciąży to hydrochinon, środek miejscowo rozjaśniający skórę. Hydrochinon jest znany z wywoływania melasmy, maski ciążowej. Podczas gdy składnik nie jest toksyczny dla kobiet w ciąży, FDA kategoryzuje go w kategorii C ze względu na wyższy wskaźnik absorpcji w porównaniu z innymi miejscowymi chemikaliami. Innym kontrowersyjnym składnikiem antyperspirantów i dezodorantów jest chlorek aluminium. Podczas gdy chlorek aluminium jest bezpieczny dla kobiet w niższych stężeniach, należy go unikać w czasie ciąży i podczas karmienia piersią.

Może Cię zaciekawić:  Jak olej z pestek malin działa na skórę?

Wybieranie mineralnego filtra przeciwsłonecznego

Wybierając filtr przeciwsłoneczny dla kobiet w ciąży, musisz mieć pewność, że wybierzesz taki, który nie pozostawia białego nalotu na twarzy. Przez większość czasu, mineralny krem przeciwsłoneczny jest najbezpieczniejszym wyborem dla Ciebie, ponieważ nie będzie miał wpływu na rozwijający się płód lub łono Twojego dziecka. Jednak niektóre mineralne filtry przeciwsłoneczne pozostawiają biały nalot, szczególnie te zawierające tlenek cynku lub dwutlenek tytanu.

Wybierz mineralny filtr przeciwsłoneczny, który oferuje ochronę o szerokim spektrum. Szukaj kremu o szerokim spektrum ochrony, który zawiera nienanowy tlenek cynku, który naturalnie chroni przed promieniami UVA i UVB, tworząc na skórze powłokę ochronną. Z drugiej strony, chemiczne filtry przeciwsłoneczne działają na zasadzie reakcji chemicznej i nie są w stanie ochronić Twojej skóry przed szerokim zakresem szkodliwych promieni. Kobiety w ciąży powinny unikać chemicznych filtrów przeciwsłonecznych i wybierać te mineralne.

Podobne Tematy

Leave a Reply