Jak zapobiegać łuszczycy paznokci? – Domowe sposoby

Jak zapobiegać łuszczycy paznokci? – Domowe sposoby

Istnieje kilka sposobów leczenia tego problemu, w tym utrzymywanie krótkich paznokci, stosowanie miejscowych kremów sterydowych i używanie prezerwatywy na palce. Istnieją również pewne środki domowe, które można wykorzystać w leczeniu łuszczycy. Środki te mogą mieć niezamierzone skutki uboczne. Zanim wypróbujesz jakiekolwiek domowe sposoby, upewnij się, że skonsultujesz się z lekarzem. W międzyczasie, użyj następujących wskazówek:

Keeping nails short

Keeping your nails short is a good way to avoid nail trauma and a flare-up of psoriasis. Idealnie, paznokcie nie powinny być dłuższe niż czubki palców u rąk i nóg. Według Psoriasis and Psoriatic Arthritis Alliance, utrzymywanie krótkich paznokci zmniejszy ryzyko przytrzaśnięcia lub nawet oderwania palców u rąk i nóg. Zapobiegnie to również gromadzeniu się brudu i bakterii pod paznokciami, co może powodować ból.

Aby utrzymać krótkie paznokcie, należy starać się unikać wszelkich agresywnych manicure, ponieważ może to zaostrzyć stan. Należy dbać o ich nawilżenie i chronić je przed czynnikami drażniącymi, zakładając rękawiczki i stosując kremy emolientowe. Należy również unikać paznokci protetycznych, ponieważ mogą one wywołać paronychię. Można jednak spróbować lakierowania lub polerowania paznokci, aby tymczasowo ukryć wżery i łuszczycę.

Pozostawianie krótkich paznokci zapobiegnie również urazom paznokci, takim jak ich skubanie. Ponadto, jeśli masz nawyk zbierania paznokci, doprowadzi to do infekcji i zaognienia łuszczycy. Spróbuj nosić piłeczkę antystresową lub lakier do paznokci o gorzkim smaku, aby wykopać ten nawyk. Aby Twoje ręce były nawilżone i miękkie, używaj środków nawilżających do rąk po prysznicu i pływaniu. Nawilżacze wyciskane z tubek są lepsze niż te pompowane z butelki.

Może Cię zaciekawić:  Jak zrobić marmurkowe paznokcie w domu

Oprócz wpływu kosmetycznego, zapobieganie łuszczycy paznokci od przejęcia twoich paznokci jest ważne dla twojego ogólnego zdrowia. Ważne jest, aby utrzymać paznokcie krótkie, ponieważ zginanie lub podnoszenie ich może prowadzić do poważniejszych objawów. Krótki i miękki paznokieć zapobiega rozdarciu i podniesieniu, co może pogorszyć stan. Ponadto, utrzymywanie paznokci krótkich będzie również zapobiegać gromadzeniu się pod paznokciami.

Choć najczęstszą metodą zapobiegania łuszczycy paznokci jest ograniczenie codziennych czynności, ważne jest również, aby utrzymać paznokcie krótkie, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Wskazane jest przycinanie paznokci do miejsca, w którym są mocno przytwierdzone i spiłowywanie ich za pomocą deski szmerglowej. Podczas wykonywania prac manualnych, należy nosić rękawice, aby nie narażać swoich rąk na ryzyko.

Utrzymywanie dotkniętych obszarów dobrze nawilżonych

Utrzymywanie dotkniętych obszarów nawilżonych, aby zmniejszyć objawy łuszczycy. Utrzymywanie obszarów dotkniętych łuszczycą w stanie nawilżenia zapobiegnie suchości skóry i swędzeniu oraz pomoże Ci uniknąć drapania dotkniętych obszarów. Należy również unikać stosowania produktów kosmetycznych, które mogą podrażnić dotknięte obszary. Jeśli cierpisz na łuszczycę paznokci, powinieneś unikać stosowania kremów do drapania.

Żel aloesowy to kolejny naturalny zabieg, który pomoże zmniejszyć objawy łuszczycy paznokci. Żel aloesowy ma właściwości przeciwzapalne i może być stosowany na dotknięte obszary kilka razy dziennie. Jest to również korzystne dla utrzymania nawilżenia paznokci i otaczającej je skóry. Nałożenie cienkiej warstwy żelu aloesowego na dotknięty obszar jest kolejnym naturalnym środkiem zmniejszającym objawy łuszczycy paznokci.

Utrzymywanie dotkniętych obszarów dobrze nawilżonych jest kolejną skuteczną metodą zapobiegania pojawieniu się łuszczycy paznokci. Krem nawilżający, który zawiera aloes lub olej kokosowy może być stosowany na dotkniętych obszarach. Najlepiej jest stosować krem nawilżający po kąpieli aby uniknąć wysuszenia skóry. Utrzymywanie dotkniętych obszarów nawilżonych jest niezbędne, aby zapobiec nawrotom stanu.

Może Cię zaciekawić:  Jak zrobić krótkie paznokcie hybrydowe - domowy tutorial

Podczas zimy lepiej jest stosować więcej kremów nawilżających niż w lecie. To dlatego, że wilgotność w domach z wymuszonym ogrzewaniem powietrza zmniejsza się w miesiącach zimowych. Innym sposobem na utrzymanie nawilżenia skóry jest stosowanie nawilżaczy, które zwiększają wilgotność. Ponadto należy unikać leków przeciwmalarycznych, ponieważ mogą one pogorszyć objawy. Jeśli łuszczyca już się zadomowiła, nawilżanie dotkniętego obszaru pomoże złagodzić objawy.

Inną skuteczną metodą jest noszenie lakieru do paznokci lub lakieru żelowego, aby ukryć oznaki łuszczycy. Dobrym pomysłem jest nawilżanie rąk zaraz po kąpieli, ponieważ zablokuje to wilgoć i zapobiegnie suchości i ciasnocie. Najlepiej też myć dłonie ciepłą wodą, unikając gorącej, i osuszać je miękkim ręcznikiem.

Używanie miejscowych kremów sterydowych

Wśród sposobów leczenia łuszczycy najczęściej stosuje się miejscowe kremy sterydowe. Pochodzą one z naturalnych hormonów kortykosteroidowych produkowanych przez nadnercza i działają w celu kontrolowania reakcji zapalnej w organizmie. Główne zalety miejscowych sterydów to ich właściwości przeciwzapalne, antyproliferacyjne i immunosupresyjne. Ponadto, kortykosteroidy hamują również wzrost komórek skóry i hamują transkrypcję genów, co powoduje objawy związane z łuszczycą.

Wyniki leczenia łuszczycy są różne u różnych pacjentów i zależą od preferencji i tolerancji pacjenta na leczenie. Jednak umiarkowane zmniejszenie zaangażowania choroby jest rozsądnym celem dla pacjenta. Można to osiągnąć przy dobrze tolerowanym kursie leczenia. Na podstawie ostatniego panelu ekspertów ds. łuszczycy, minimalna odpowiedź w ciągu trzech miesięcy jest uważana za dopuszczalną. Docelowa odpowiedź przy sześciu miesiącach to jeden procent powierzchni ciała.

Oprócz kremów z retinoidami, miejscowe żele i balsamy z tazarotenem są podstawowymi metodami leczenia łuszczycy paznokci. Miejscowe kortykosteroidy są znacznie bardziej skuteczne niż analogi witaminy D. W jednym z badań, połączenie kremów kortykosteroidowych i analogów witaminy D dało marginalnie lepsze wyniki niż monoterapia kortykosteroidami. Jednak łączenie dwóch leków miejscowych może skomplikować schemat leczenia i zmniejszyć prawdopodobieństwo konsekwentnego przestrzegania zaleceń.

Może Cię zaciekawić:  Jak zrobić matowe paznokcie w domu

W ostatnim badaniu oceniano stosowanie maści kalcypotrienowej u pacjentów z łuszczycą. Mechanizm działania nie jest jasny, ale wydaje się być równie skuteczny jak silne miejscowe sterydy. Podczas gdy oba leki mogą zapobiegać łuszczycy paznokci, jedno badanie sugeruje, że kalcypotriena jest skuteczna w leczeniu wielu obszarów.

Używanie prezerwatywy na palec

Prezerwatywa na palec to osłona wielokrotnego użytku na palec. Prezerwatywa obejmuje palec od czubka do podstawy, chroniąc go przed zakażeniem i rozprzestrzenianiem się płynów ustrojowych. Prezerwatywy te chronią również przed niektórymi chorobami wenerycznymi. Zapobiegają rozprzestrzenianiu się bakterii i mogą być używane wielokrotnie podczas jednej sesji. Jednak używanie jednego podczas aktywności seksualnej może stwarzać pewne ryzyko.

Prezerwatywa na palec może być wykonana z lateksu. Prezerwatywy te zaczynają się zwinięte w rulon i wsuwają się na czubek palca. Następnie należy zwinąć łóżeczko wzdłuż palca, wygładzając pęcherzyki, aby leżało płasko na palcu. Po użyciu prezerwatywy na palec należy dokładnie umyć ręce, a następnie wyrzucić prezerwatywę do kosza. Nigdy nie używaj prezerwatywy na palec więcej niż raz.

Podobne Tematy

Leave a Reply