Jak wygląda laserowe usuwanie blizn?

Jak wygląda laserowe usuwanie blizn?

Jeśli jesteś zainteresowany poddaniem się zabiegowi laserowego usuwania blizn, możesz zastanawiać się, na czym polega ta procedura. Podczas zabiegu lekarz przesuwa laser nad tkanką blizny i może również zastosować roztwór chłodzący. Następnie lekarz nakłada maść i czysty opatrunek na leczony obszar. Po zabiegu, obszar może być czerwony przez kilka godzin. Może również wystąpić lekki obrzęk i kłucie. Po zabiegu lekarz może zalecić stosowanie balsamu nawilżającego dwa razy dziennie oraz unikanie nakładania makijażu do czasu ustąpienia zaczerwienienia.

Traktowanie blizn potrądzikowych

Jeśli jesteś zmęczony patrzeniem na swoje blizny, laserowe usuwanie blizn może być opcją. Procedura ta wykorzystuje laser do usunięcia górnej warstwy skóry. Pomaga to uczynić blizny mniej widocznymi, a także ściąga krew do dotkniętego obszaru, aby zachęcić do wzrostu nowych, zdrowych komórek skóry. Zabieg ten zmniejsza również stan zapalny, co sprzyja gojeniu. Możesz omówić opcje z lekarzem. Jeśli nie jesteś w stanie zdecydować się na leczenie, być może trzeba będzie najpierw szukać innych zabiegów.

Istnieją różne rodzaje laserów dostępnych w leczeniu blizn potrądzikowych. Możesz wybierać spośród laserów erbowych YAG, dwutlenku węgla (CO2), pulsujących barwników lub laserów CO2. Erbium YAG jest najczęściej stosowanym typem w leczeniu blizn potrądzikowych. Metoda ta obejmuje zniszczenie górnej warstwy skóry i może trwać od trzech do dziesięciu dni, zanim blizny ustąpią. Inne zabiegi laserowe działają poprzez stymulację kolagenu i wzrostu nowych komórek skóry.

Może Cię zaciekawić:  Jaka jest różnica między Cosmelanem a Dermamelanem - kosmetologia

Inna technika leczenia blizn potrądzikowych to dermabrazja. Zabieg ten działa poprzez usunięcie górnej warstwy skóry, co pomaga z blizny. Chociaż procedura jest łagodnie skuteczna, często obejmuje wiele zabiegów. Może produkować nowy kolagen i remodelować zapadnięte blizny potrądzikowe. Istnieje umiarkowane ryzyko wystąpienia zaczerwienienia, które może utrzymywać się do dwóch dni. Metoda ta poprawia wygląd bez konieczności zabierania czasu wolnego od pracy.

Traktowanie podniesionych blizn

Proces laserowego usuwania blizn obejmuje zastosowanie światła i ciepła. Niektóre leki, w tym rozcieńczalniki krwi, mogą sprawić, że będziesz bardziej wrażliwy na światło, a leczenie laserowe może spowodować pewne krwawienie. Leczenie laserowe jest zabiegiem do wyboru, więc musisz zapłacić za każdą sesję. Jednak korzyści znacznie przewyższają ryzyko, a większość pacjentów zgłasza duże zadowolenie z efektów kosmetycznych. Procedura może zwiększyć zakres ruchu i zmniejszyć ból i świąd.

Technika ta była początkowo stosowana w leczeniu zmian naczyniowych, w tym przebarwionej skóry. Ma ona jednak ograniczoną zdolność do penetracji głębokich warstw skóry właściwej. Laser neodymowo-ytrytowo-glinowy (Nd-YAG) o długości fali 1064 nm ma znacznie większą głębokość penetracji niż PDL i tłumi neowaskularyzację. Z kolei komponent naczyniowy blizny może być spowodowany przerostem włókien nerwowych i kolagenu w warstwie siateczkowej skóry właściwej.

Może Cię zaciekawić:  Czy nanoplastyka włosów jest dobra dla zdrowia?

Chociaż nie ma gwarantowanych wyników leczenia laserowego blizn przerostowych lub keloidów, metoda ta może znacznie zmniejszyć ich wygląd. W niektórych przypadkach, blizny mogą być usunięte całkowicie lub tylko zmniejszone w kolorze. Pacjenci z bliznami przerostowymi mogą również doświadczyć hiperpigmentacji po zapaleniu się trądziku. Leczenie chirurgiczne to kolejna opcja leczenia blizn przerostowych. Lekarz może podać zastrzyki sterydowe wraz z zabiegiem i stosować je do 2 lat po zabiegu.

Traktowanie blizn zanikowych

Lasery nieablacyjne, takie jak laser Nd:YAG 1320 nm, są najczęściej stosowane w leczeniu blizn zanikowych. Sesje zabiegowe są zazwyczaj zaplanowane co trzy miesiące i powodują najbardziej dramatyczną poprawę po trzech do sześciu miesięcy od ostatniego zabiegu. W kilku badaniach udokumentowano, że zabieg z użyciem lasera 1320 nm może prowadzić do czterdziestoprocentowej lub pięćdziesięcioprocentowej poprawy wyglądu blizn zanikowych. Oceny histologiczne, pomiary tekstury skóry i badania satysfakcji pacjentów zostały wykorzystane do potwierdzenia tego stopnia poprawy.

Laser PDL działa poprzez regulację ekspresji P53 w skórze i zatrzymanie cyklu komórkowego proliferacji fibroblastów. Ta długość fali jest skuteczna w usuwaniu keloidów i innych blizn przerostowych, natomiast PDL 585 nm ma minimalną lub umiarkowaną skuteczność. Została ona połączona z kortykosteroidami śródskórnymi w celu uzyskania lepszych wyników. Jednak zabieg ten nie leczy blizn przerostowych i nie jest zalecany dla pacjentów z typem skóry Fitzpatricka IV lub VI.

Może Cię zaciekawić:  Porady kosmetologiczne - kiedy wykonać plastykę ud

Jeśli masz toczącą się bliznę zanikową, podcięcie jest opłacalnym zabiegiem na blizny zanikowe. Subcision jest często łączony z innymi zabiegami, takimi jak peelingi chemiczne lub microneedling. Dermatolog umieści igłę w dotkniętym obszarze kilka razy w różnych kierunkach, aby usunąć uszkodzoną skórę i odsłonić odmłodzoną skórę. Po zabiegu na obszar ten nakładany jest lód, aby zapobiec krwawieniu.

Podobne Tematy

Leave a Reply