Jak prawidłowo stosować retinol

Jak prawidłowo stosować retinol

Jeśli zastanawiasz się, jak prawidłowo stosować retinol, nie jesteś sama. Większość dermatologów zaleca stosowanie dawki wielkości ziarnka grochu dwa lub trzy razy w tygodniu. Daje to Twojej skórze czas potrzebny na zbudowanie tolerancji na składnik aktywny. Gdy skóra przyzwyczai się do produktu, możesz zwiększyć jego ilość.

Unikaj nadmiernego złuszczania

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać podczas stosowania retinolu, jest unikanie nadmiernego złuszczania. Metoda ta usuwa zbyt wiele komórek skóry i pozbawia ją naturalnej bariery ochronnej. Twoja skóra składa się z kilku warstw, a każda z nich pełni ważną funkcję w ochronie Twojego ciała. Najbardziej zewnętrzna warstwa, zwana Stratum Corneum, zawiera martwe komórki zwane korneocytami, które są utrzymywane razem przez lipidy. Lipidy te utrzymują najbardziej zewnętrzną warstwę, zwaną Stratum Corneum, we właściwym nawilżeniu.

Przesadna eksfoliacja może być bolesna. Dzieje się tak dlatego, że pozbawia skórę jej naturalnego oleju i komórek. Złuszczanie skóry częściej niż to konieczne może powodować szereg niepożądanych efektów, w tym uszkodzenia skóry, złuszczanie i utratę elastyczności. Unikaj nadmiernego złuszczania, myjąc twarz codziennie i przechodząc na niepieniący się, super delikatny środek oczyszczający.

Może Cię zaciekawić:  Olej arganowy na trądzik - czy warto stosować na skórę?

Unikaj nadmiernej aplikacji

Kremy z retinolem występują w różnych stężeniach. Większość produktów ma stężenie 1, 0,5 lub 0,25 procent. Produkty bez oznaczenia procentowego są zazwyczaj słabsze. Korzystanie z produktów o niskich stężeniach może pomóc zminimalizować wszelkie potencjalne skutki uboczne. Saedi zaleca stosowanie retinolu początkowo co drugą noc, a następnie co noc, jeśli Twoja skóra to toleruje.

Unikaj nadmiernej aplikacji na skórze wrażliwej

Retinol jest niesamowitym składnikiem dla Twojej skóry, ale może być zbyt silny dla niektórych osób, co powoduje niekomfortowe efekty uboczne. Składnik ten jest dobry do zwiększania ilości kolagenu, zwalczania drobnych linii i zmarszczek oraz rozjaśniania ciemnych plam, ale pamiętaj, aby nie stosować go nadmiernie na skórę. Rozmawiałam z dwoma dermatologami, aby dowiedzieć się, co sądzą o tym składniku i o potencjalnych skutkach ubocznych, jakie może wywołać.

Retinol powinien być stosowany tylko na czystą, suchą skórę po oczyszczeniu i stonizowaniu. Pomaga to zbuforować działanie innych produktów i przeciwdziałać wszelkim niepożądanym reakcjom, jakie retinol może wywołać. Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa, unikaj stosowania retinolu razem z innymi produktami do pielęgnacji skóry, takimi jak peptydowe kremy nawilżające. Skonsultuj się z dermatologiem, aby sprawdzić, czy są jakieś inne produkty do pielęgnacji skóry, które powinnaś stosować po retinolu, aby zapobiec reakcjom krzyżowym.

Może Cię zaciekawić:  Jaki eyeliner wybrać, aby osiągnąć najlepsze rezultaty?

Unikaj nadmiernego stosowania na rozstępy

Chociaż retinol może mieć wiele korzystnych efektów, nadmierne stosowanie tego składnika nie jest zalecane. Chociaż ma liczne korzyści, retinol może powodować podrażnienia i zwiększyć ryzyko wystąpienia plam słonecznych i zmarszczek. Zawsze powinnaś używać kremu z filtrem SPF 30 lub wyższym, aby zapobiec uszkodzeniom słonecznym i utrzymać zdrową skórę. Unikaj stosowania retinolu, jeśli jesteś uczulony na jego składniki.

Te z normalną skórą mogą spróbować retinolu o mocy 1%, który jest skuteczny w poprawie rozstępów. Osoby z tłustą lub grubą skórą mogą korzystać z wyższych stężeń, podczas gdy sucha skóra powinna trzymać się 0,5% retinolu. Oba retinole mają różny poziom podrażnienia. Balsamu z retinolem nie należy stosować u kobiet w ciąży lub karmiących.

Unikaj nadmiernej aplikacji u kobiet w ciąży

Jedną z głównych obaw dotyczących retinolu w czasie ciąży jest ryzyko wad wrodzonych. Choć pojawiły się doniesienia o dzieciach z wadami związanymi z retinolem, nie oznacza to, że nie można stosować retinolu w czasie ciąży. W przeciwieństwie do formy doustnej, retinol miejscowy nie jest wchłaniany do krwiobiegu i dlatego jest mniej prawdopodobne, że spowoduje problemy. Jeśli rozważasz użycie retinolu w celu leczenia zmarszczek i innych oznak starzenia się skóry, skonsultuj się z dostawcą usług zdrowotnych, aby uzyskać odpowiednią poradę.

Może Cię zaciekawić:  Czym są podkłady dla skóry mieszanej - nasze sugestie

FDA nie sklasyfikowała retinolu jako bezpiecznego dla kobiet w ciąży, a nie ma dobrze kontrolowanych badań wspierających bezpieczeństwo retinoidów stosowanych miejscowo. Jednak jeśli używasz wysokiej jakości kremu lub serum z retinolem, możesz być bezpieczna w ciąży. Dermatolog z certyfikatem może udzielić ci właściwej porady na temat tego, czy stosować retinol w ciąży, czy nie.

Podobne Tematy

Leave a Reply