Do jakiego lekarza powinieneś się udać, jeśli chcesz zapobiec łysieniu?

Do jakiego lekarza powinieneś się udać, jeśli chcesz zapobiec łysieniu?

Utrata włosów to powszechny problem, którego większość mężczyzn i kobiet doświadczy w pewnym momencie swojego życia. Im dłużej zwlekasz, tym gorsze będzie wypadanie włosów. Ale utrata włosów to nie koniec świata. Osiemdziesiąt procent mężczyzn i pięćdziesiąt procent kobiet doświadczy w pewnym stopniu utraty włosów w swoim życiu. Co więc powinieneś zrobić, jeśli chcesz zatrzymać wypadanie włosów i zapobiec jego trwałości?

Dermatolog

Jeśli cierpisz na wypadanie włosów, powinieneś udać się do dermatologa na badanie. Dermatolodzy specjalizują się w chorobach i dolegliwościach wpływających na skórę i włosy, dlatego zapytają cię o dietę, leki, ostatnie choroby, nawyki związane z pielęgnacją włosów i zmiany hormonalne. W niektórych przypadkach dermatolog może zlecić badania krwi lub przeprowadzić biopsję skóry głowy, aby ustalić, czy dany stan jest przyczyną przerzedzenia.

Poza przeprowadzeniem dokładnego badania fizycznego, dermatolog może zdiagnozować różne problemy związane z utratą włosów i przepisać odpowiednie leki, aby rozwiązać problem. Leczenie może obejmować zabiegi miejscowe i leki na receptę. Na przykład, jeśli masz łysienie czołowe włókniste, dermatolog może przepisać leki przeciwgrzybicze, aby rozwiązać ten problem. Podobnie dermatolog może sprawdzić krew pod kątem niedoborów składników odżywczych i zasugerować suplementację witaminami lub białkami, aby utrzymać zdrowe i mocne włosy.

Może Cię zaciekawić:  Czy można bezpiecznie farbować włosy w ciąży?

Chirurgia przeszczepu włosów

Kiedy ludzie cierpią z powodu utraty włosów, chirurgia przeszczepu włosów jest realnym rozwiązaniem. Wykwalifikowany chirurg ostrożnie usunie pasek skóry głowy pacjenta, do sześciu cali długości, z tyłu głowy. Następnie chirurg użyje soli fizjologicznej, aby stymulować wzrost komórek skóry w obszarze dawcy. Po dwóch miesiącach rozszerzona tkanka zostanie usunięta. Chirurg podzieli wtedy przeszczepy na małe grupy i umieści je w miejscu łysienia. Następnie płat zostanie zszyty na miejscu, zachowując dobre ukrwienie.

Po zabiegu pacjentom zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych i trzymanie dotkniętego obszaru z dala od słońca. Skóra głowy będzie prawdopodobnie obolała przez kilka dni, ale mogą oni wrócić do pracy w ciągu dwóch do czterech tygodni. Tydzień po zabiegu pacjenci powinni odpoczywać i unikać forsownej aktywności fizycznej, w tym pływania, przez kilka tygodni. Wizyta u chirurga będzie konieczna po upływie dwóch do pięciu tygodni. Pacjenci powinni unikać poddawania się jakimkolwiek produktom do stylizacji włosów lub relaksującym.

Może Cię zaciekawić:  Przeszczep włosów w Turcji: co warto wiedzieć przed i po zabiegu

Terapia hormonalna

Chociaż nie ma udowodnionego lekarstwa na łysienie, hormonalna terapia zastępcza (HRT) może spowolnić utratę włosów. Podczas menopauzy, poziom estrogenu u kobiet spada, powodując utratę włosów. Jest to całkowicie naturalna część procesu starzenia, ale może spowodować, że włosy będą wypadać jeszcze szybciej. HRT może pomóc przywrócić poziom estrogenów w organizmie, co spowolni utratę włosów i zapobiegnie dalszym uszkodzeniom.

Należy pamiętać, że długotrwała hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, więc jeśli rozważasz to leczenie, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Roczny kurs HRT jest na ogół bezpieczny. Jednak kobiety często obawiają się utraty włosów po zaprzestaniu HRT. Na szczęście, większość kobiet nie doświadcza znacznej utraty włosów po zaprzestaniu HRT. Jeśli jednak po zaprzestaniu stosowania HRT wystąpi utrata włosów, należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dalszych porad. W zależności od wieku, ogólnego stanu zdrowia, czynników ryzyka i stylu życia, możesz wymagać innego sposobu leczenia.

Witaminy

Skóra mężczyzny jest oknem na jego zdrowie i nie jest zaskoczeniem, że brak witamin może prowadzić do utraty włosów i łysienia. Przedwczesne siwienie włosów i znacznie zaawansowane łysienie typu męskiego są oznakami podstawowych problemów zdrowotnych. Zanim jednak zaczniesz przyjmować suplementy i szukać lekarstwa, powinieneś uzyskać fachową diagnozę. Skonsultuj się z lekarzem lub zarejestrowanym dietetykiem, który może pomóc zrównoważyć Twoją dietę i pomóc Ci uniknąć skalpowania przez najnowszą modę.

Może Cię zaciekawić:  Jaki jest najlepszy szampon dla włosów kręconych?

Jednym wspólnym suplementem dla mężczyzn i kobiet jest witamina D. Ta witamina znajduje się w wielu owocach i warzywach i można ją kupić w suplementach multiwitaminowych. Witamina D, zwana również kalcyferolem, jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla zdrowego wzrostu kości, silnych mięśni i wchłaniania wapnia. Niedobory witaminy D mogą prowadzić do wahań nastroju i zmęczenia, a także przerzedzenia włosów. Na szczęście witamina D jest związkiem tworzonym w organizmie w procesie znanym jako synteza cholekalcyferonu.

Podobne Tematy

Leave a Reply