Czym jest leczenie komórkami macierzystymi w kosmetologii?

Czym jest leczenie komórkami macierzystymi w kosmetologii?

Prawdopodobnie słyszałaś o komórkach macierzystych, ale czym jest leczenie komórkami macierzystymi w kosmetologii? Komórki macierzyste wspomagają obrót komórkowy i odżywiają skórę właściwą białkami, aminokwasami i peptydami, co czyni je doskonałym kandydatem do zabiegów kosmetycznych. Skóra korzysta z leczenia komórkami macierzystymi, ponieważ pomagają one przywrócić młody wygląd skóry, która się starzeje. Jeśli myślałeś o wypróbowaniu leczenia komórkami macierzystymi, masz szczęście!

Komórki macierzyste promują obrót komórkowy

Roślinne i zwierzęce komórki macierzyste są obiecującym źródłem składników roślinnych dla przemysłu kosmetycznego. Te komórki macierzyste są zdolne do podziału na różne tkanki i są wykorzystywane do regeneracji skóry i ochrony przed procesami starzenia. Podczas gdy przemysł kosmetyczny nie był w stanie znaleźć zwierzęcych komórek macierzystych w swoich produktach, interesuje się zasobami roślinnymi, ponieważ mogą one chronić ludzkie komórki macierzyste przed ekspozycją na szkodliwe substancje chemiczne, a nawet mogą spowolnić proces starzenia się skóry.

Ludzkie komórki macierzyste zostały już wykorzystane w Europie do celów medycznych i są obecnie w programach testowych zatwierdzonych przez FDA. Skóra i inne tkanki stale się regenerują, ale mobilizacja komórek macierzystych staje się wolniejsza z wiekiem. W rezultacie, gojenie się ran jest utrudnione, a liczba utraconych lub obumierających komórek przewyższa liczbę komórek zregenerowanych. Te dwa czynniki prowadzą do powszechnych oznak starzenia się. Te właściwości komórek macierzystych sprawiają, że stanowią one fascynujący dodatek do produktów przeciwstarzeniowych.

Może Cię zaciekawić:  Pytanie: czy fale radiowe na twarzy są dobre dla zdrowia - kosmetologia i inne praktyki medyczne

Odżywiają skórę właściwą białkami, peptydami i aminokwasami

Faktory wzrostu, które sprzyjają reepitelizacji, są naturalnie produkowane przez organizm. Pomagają skórze utrzymać barierę przed środowiskiem i wspierają podziały komórkowe. Jednak z wiekiem tych czynników wzrostu ubywa. Zastosowane miejscowo czynniki wzrostu uruchamiają kaskadę sygnałową, która aktywuje fibroblasty do produkcji kolagenu. Proces ten pomaga w rewitalizacji starzejącej się i uszkodzonej skóry. Ponadto, czynniki wzrostu pomagają przyspieszyć regenerację skóry po zabiegach estetycznych.

Różne badania wykazały, że komórki macierzyste mogą poprawić ogólny stan zdrowia skóry. Wspierają one również produkcję nowych komórek skóry, promując obrót komórkowy. Ponadto, są w stanie odmłodzić komórki skóry i mogą naprawić uszkodzoną tkankę. Najnowsze postępy w badaniach nad komórkami macierzystymi sprawiły, że komórki macierzyste stały się popularnym składnikiem pielęgnacji skóry. Komórki te pochodzą z roślin lub zwierząt i są potężnym składnikiem przeciwstarzeniowym.

Mogą poprawić wygląd starzejącej się skóry

Ostatnie badania sugerują, że zabiegi z użyciem komórek macierzystych mogą poprawić wygląd starzejącej się skóry. Naukowcy twierdzą, że komórki macierzyste z tłuszczów uruchamiają wiele ścieżek komórkowych i molekularnych. Może to wyjaśnić, dlaczego niektóre terapie komórkami macierzystymi mogą odwrócić oznaki starzenia. Wyniki są zachęcające i mogą pomóc pacjentom, którzy są niezadowoleni z wyglądu swojej skóry. Ale przed realizacją procedury, pacjenci powinni rozważyć, czy procedura jest dla nich odpowiednia.

Zlokalizowane estetyczne komórki macierzyste to minimalnie inwazyjna, niechirurgiczna procedura, która może poprawić wygląd starzejącej się skóry. Procedura ta łączy komórki macierzyste szpiku kostnego z czynnikami wzrostu i komórkami macierzystymi pępowiny, aby poprawić wygląd starzejącej się skóry i przywrócić utracone włosy. Procedura okazała się skuteczna w eliminowaniu drobnych linii i zmarszczek oraz może wyrównać koloryt skóry.

Może Cię zaciekawić:  Jak często można wykonywać peeling kawitacyjny?

Są one wykorzystywane w zabiegach kosmetycznych

Wielu lekarzy zaczyna wykorzystywać leczenie komórkami macierzystymi w zabiegach kosmetycznych jako sposób na poprawę wyglądu skóry twarzy. Zabieg ten może wzmocnić i poprawić skórę właściwą twarzy i może zapewnić bardziej młodzieńczy wygląd. Przed poddaniem się procedurze, należy porozmawiać z chirurgiem plastycznym z certyfikatem board-certified, aby dowiedzieć się więcej. Można również szukać informacji na ten temat w Internecie. Najpopularniejsze zabiegi kosmetyczne z użyciem komórek macierzystych obejmują lifting twarzy i powiększanie piersi.

Komórki macierzyste nie są odporne na starzenie się, ale są wrażliwe na zmiany w swoim lokalnym środowisku. Są ściśle regulowane przez swoją niszę. Najlepsze dowody na rolę lokalnego środowiska w utrzymaniu i różnicowaniu komórek macierzystych pochodzą z układu krwiotwórczego, gdzie komórki macierzyste wykazują zmniejszoną zdolność funkcjonalną i stają się skośne w kierunku linii mieloidalnej. Wyniki leczenia komórkami macierzystymi w procedurach kosmetycznych są nadal niejednoznaczne, ale istnieją pewne obiecujące wyniki, które warto rozważyć.

Nie są liftingiem twarzy

Termin “leczenie komórkami macierzystymi” w kosmetologii nie jest powszechnie stosowany i często jest eufemizmem dla klasycznej procedury liftingu twarzy. Na szczęście nowy trend nie jest tylko sztuczką. W rzeczywistości zabieg Stem Cell Facelift przypomina bardziej mini-facelift niż chirurgiczny lifting twarzy. Procedura polega na przeszczepie tłuszczu z własnego ciała pacjenta, aby poprawić kontury twarzy i przywrócić młodzieńczy blask.

Na szczęście przemysł kosmetyczny jest pełen wyzysku. Podczas gdy niektórzy dermatolodzy odnoszą się do liftingu twarzy komórkami macierzystymi jako procedury chirurgicznej, rzeczywistość jest taka, że to nie jest. Proces ten może zaoferować podobne wyniki, bez ryzyka i wydatków. Ale w przeciwieństwie do liftingu, twarz komórek macierzystych wykorzystuje własne komórki macierzyste organizmu do produkcji nowego kolagenu, co prowadzi do młodszego wyglądu skóry.

Może Cię zaciekawić:  Jaki wpływ na skórę ma zabieg Cosmelan - Kosmetologia

FDA ma obawy o nich

U.S. Food & Drug Administration (FDA) ma kilka obaw dotyczących leczenia komórkami macierzystymi w kosmetologii. Podczas swojej ostatniej inspekcji krajowej kliniki komórek macierzystych, agencja znalazła naruszenia aktualnych dobrych praktyk tkankowych. Naruszenia te obejmują wadliwe praktyki kwalifikowania dawców i nieodpowiednie praktyki aseptyczne przy wytwarzaniu produktów. W rezultacie produkty te mogą stanowić zagrożenie dla pacjentów. Z powodu tych obaw FDA wydała listy ostrzegawcze do klinik, które praktykują niezatwierdzone procedury.

W czasie, gdy FDA ma obawy dotyczące leczenia komórkami macierzystymi w kokosmetykach, przemysł kosmetyczny promuje te produkty. Kilka firm, w tym Personal Cell Sciences, sprzedaje wyrafinowane kosmetyki, które zawierają substancje chemiczne pochodzące z komórek macierzystych konsumenta. Kosmetyki te twierdzą, że poprawiają elastyczność skóry, zmniejszają drobne linie wokół oczu i ust oraz poprawiają odnowę komórkową. Niektóre materiały marketingowe twierdzą również, że produkty te stymulują obrót komórkowy.

Podobne Tematy

Leave a Reply