Czy warto używać drożdży do włosów?

Czy warto używać drożdży do włosów?

Być może zastanawiasz się, czy drożdże mogą przynieść korzyści Twoim włosom. Odpowiedź może Cię zaskoczyć! Organizm ten posiada więcej różnorodności genetycznej niż ludzkie DNA. Oznacza to, że może być wykorzystywany jako naturalne źródło składników odżywczych dla Twoich włosów i paznokci. I choć być może nigdy nie słyszałaś o drożdżach jako odżywce do włosów lub płukance do włosów, mają one pewne korzyści, których być może nie brałaś pod uwagę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są te korzyści i czy warto używać drożdży w swoim szamponie.

Drożdże mają zmienność genetyczną tak dużą jak ludzkie DNA

Badacze z Uniwersytetu w Göteborgu odkryli, że istnieje tyle różnych rodzajów drożdży, ile jest ludzkich pasm włosów. Zmienność genetyczna między drożdżami tego samego gatunku jest znacznie większa niż między ludźmi i szympansami. Stwierdzili, że każdy pojedynczy drożdżak ma zmienność genetyczną tak dużą, jak cztery procent. Dla porównania, ludzie i szympansy różnią się tylko o jeden procent. Poszczególne organizmy tego samego gatunku mają dodatkowy materiał genetyczny, z którego większość znajduje się na obrzeżach chromosomów, w regionie znanym jako telomer.

Może Cię zaciekawić:  Czy wybielacze do włosów są szkodliwe?

Drożdże są idealnym źródłem zdrowych włosów i paznokci

Oprócz zwiększania poziomu białka, drożdże są idealnym źródłem wielu witamin z grupy B. Wiele z tych witamin korzystnie wpływa na zdrowie skóry i włosów. Biotyna, na przykład, pomaga zmniejszyć stan zapalny spowodowany infekcjami bakteryjnymi. Niacyna to kolejna korzyść z drożdży odżywczych. Niektóre badania sugerują, że spożywanie niewielkiej ilości drożdży odżywczych dziennie może poprawić wrażliwość na cukier we krwi i zmniejszyć skutki cukrzycy typu 2.

Może Cię zaciekawić:  Jak szybko rosną włosy - jaką dietę stosować?

Drożdże są również doskonałym źródłem cynku, niezbędnego składnika odżywczego dla zdrowych włosów i paznokci. Korzyści ze spożywania tego pokarmu są liczne i łatwo jest znaleźć przepisy, które go zawierają. Dr Giorgio Donegani zaleca spożywanie drożdży piwowarskich każdego dnia. Oprócz poprawy zdrowia włosów i paznokci, promuje również zdrowe trawienie i skórę.

Drożdże można znaleźć w żywności

Drożdże odżywcze mają liczne korzyści zdrowotne, w tym zwiększenie spożycia białka. Zawierają kilka witamin z grupy B, w tym niacynę, która pomaga wspierać zdrowe serce i układ nerwowy. Drożdże od dawna są zalecane w przypadku problemów skórnych, takich jak trądzik i czyraki. Zawiera złożony skład mineralny, w tym siarkę, i pomaga oczyścić naskórek. Jako dodatkową korzyść, można go również znaleźć w żywności dla włosów i paznokci.

Choć drożdże nie występują w wielu pokarmach naturalnie, można je uzupełnić. Sos sojowy jest dobrym źródłem drożdży, i można go znaleźć w wielu produktach. Wiele rodzajów miso zawiera drożdże, ale nie wszystkie. W naturze drożdże rosną na owocach, w tym na winogronach i jagodach. Jednak wysoka zawartość alkoholu może powodować reakcję alergiczną. Tak więc odżywcze suplementy drożdży są twoim najlepszym zakładem.

Może Cię zaciekawić:  Jak nawilżyć włosy - wybieramy odpowiednie kosmetyki

Drożdże mogą być używane do produkcji szamponu

Możesz stworzyć swój własny szampon oczyszczający włosy poprzez fermentację drożdży. W procesie fermentacji drożdże są karmione cukrem, aby wytworzyć sophorolipidy, rodzaj środka powierzchniowo czynnego. Ten składnik pomaga w uzyskaniu pienistej konsystencji szamponu. Drożdże są powszechnie spotykane w skórze i przyczyniają się do reakcji zapalnej łojotoku, rodzaju łupieżu.

Podobne Tematy

Leave a Reply