Czy można bezpiecznie farbować włosy w ciąży?

Czy można bezpiecznie farbować włosy w ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży i zastanawiasz się, “Czy bezpiecznie jest farbować włosy?”, trafiłaś we właściwe miejsce. W tym artykule omówimy ryzyko związane z farbami na bazie amoniaku, farbami roślinnymi, trwałą ondulacją i rozjaśnianiem, a także jak wybrać odpowiednie produkty w danej sytuacji. Jeśli masz kolor włosów, który absolutnie kochasz, będziesz zachwycona słysząc, że farba bez amoniaku jest również opcją!

Farba do włosów bez amoniaku

Choć ciąża jest szczególnym czasem dla ciała kobiety, powinna ona unikać szkodliwych substancji chemicznych, w tym farby do włosów. Amoniak jest jedną z takich substancji chemicznych. Chociaż powinnaś unikać farby do włosów w czasie ciąży, powinnaś również wiedzieć, że określenie “Ammonia Free” nie musi oznaczać, że jest ona bezpieczna. Amoniak jest substancją chemiczną, która otwiera łuski włosów, umożliwiając ich sztuczną pigmentację. Chociaż niektóre klasyczne marki koloryzujące usunęły amoniak ze swoich formuł, inne nadal używają cząsteczki etanoloaminy.

Farba do włosów bez amoniaku jest możliwa do użycia przez kobietę w czasie ciąży, ale powinna być używana z wyjątkową ostrożnością. Kobiety w ciąży powinny unikać farbowania włosów dłużej niż jest to zalecane na opakowaniu. Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia sugeruje pozostawienie farby do włosów na minimalny czas zalecany na opakowaniu. Kobiety w ciąży powinny rozważyć odczekanie z farbowaniem włosów do czasu po pierwszych dwunastu tygodniach, kiedy szanse na uszkodzenie płodu przez chemikalia są mniejsze.

Farby roślinne

Farby roślinne są świetną alternatywą dla chemicznie przetwarzanego koloru włosów w czasie ciąży. Farby te są pochodzenia roślinnego i łagodniejsze dla włókna włosowego i skóry głowy niż farby chemiczne. Naturalne farby pokrywają trzon włosa i uszczelniają kolor, podczas gdy farby chemiczne otwierają mieszki włosowe – Cytat reprezentuje spostrzeżenia ekspertów portalu Profesjonalne Pranie. Zapewniają doskonałe pokrycie koloru i podkreślają naturalny połysk. W przeciwieństwie do barwników chemicznych, są one w 100% bezpieczne do stosowania w czasie ciąży.

Niektóre barwniki roślinne są bardzo bezpieczne do stosowania w czasie ciąży. Farby Henna są bezpieczne do stosowania w czasie ciąży, ale są również nietoksyczne i mogą powodować reakcję alergiczną u niektórych osób. Henna do włosów jest półtrwała i utrzymuje się od pięciu do dziesięciu myć. Pozostawiają na włosach czerwonawą “glazurę” i sprawiają, że jasne włosy stają się kasztanowe. Dla tych, którzy chcą naturalnie farbować włosy, polecamy farbę z henny. Nadaje ona włosom czerwonawy odcień, a także jest skuteczna w pokrywaniu siwych korzeni.

Może Cię zaciekawić:  Jak zrobić warkocze syntetyczne - cena i czas wykonania

Choć wiele kobiet martwi się o ryzyko zdrowotne związane z używaniem farby do włosów w czasie ciąży, nie ma wiarygodnych dowodów, które wskazują, że farba do włosów jest niebezpieczna dla rozwijającego się płodu. Jeśli obawiasz się o jej bezpieczeństwo, postaw na naturalne farby do włosów na bazie roślin. Szukaj tych, które nie zawierają amoniaku, rezorcynolu ani parafenylenodiaminy. Mimo że większość z tych farb jest bezpieczna w czasie ciąży, ważne jest, abyś porozmawiała z lekarzem, aby upewnić się, że nie zagrażasz swojemu nienarodzonemu dziecku.

Rozjaśnianie

Niektórzy lekarze zalecają kobietom powstrzymanie się od rozjaśniania włosów w czasie ciąży, podczas gdy inni uważają, że mogą kontynuować używanie środków do rozjaśniania po pierwszym trymestrze. Niezależnie od decyzji, pamiętaj, że środki do rozjaśniania włosów zawierają ostre chemikalia, które mogą być wchłaniane przez skórę i powinny być unikane w czasie ciąży. Aby zapobiec ryzyku, najlepiej jest poczekać z rozpoczęciem rozjaśniania włosów do pierwszego trymestru. Jeśli obawiasz się rozjaśniania włosów podczas ciąży, możesz użyć wosku, kremu lub golenia, aby usunąć włosy. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami producenta podczas stosowania wybielacza i nigdy nie używaj go na złamanej lub opuchniętej skórze.

Bielenie włosów może powodować wiele komplikacji podczas ciąży. Większość dostępnych na rynku farb do włosów zawiera substancje chemiczne, które mogą uszkodzić płód. Ilość chemikaliów, które są wchłaniane przez skórę, jest zwykle niewielka i nie będziesz przekazywać znacznej ilości dziecku przez mleko matki. Niemniej jednak, powinnaś omówić ryzyko związane z rozjaśnianiem włosów ze swoim lekarzem, zanim zaczniesz farbować włosy. Ponadto, jeśli planujesz iść do salonu fryzjerskiego w ciąży, ważne jest, aby uniknąć narażania się na działanie tych chemikaliów.

Permy

Permy do włosów w ciąży są popularnym wyborem dla kobiet, które chcą dodać trochę dodatkowego pizazz do swojego wyglądu. Chociaż proces ten jest nadal uważany za bezpieczny, jest kilka rzeczy, o których powinnaś wiedzieć. Hormony ciążowe mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie matki i jej nienarodzonego dziecka. Hormony ciążowe zmieniają sposób, w jaki Twój organizm produkuje estrogen. Jakość Twoich włosów może w tym czasie spaść, ale decyzja o zrobieniu trwałej jest osobista.

Najczęstszym pytaniem, które powinnaś zadać jest to, jakie jest bezpieczeństwo wykonania trwałej w ciąży. Krótka odpowiedź brzmi: to zależy. Według Dr. Monica Grover, Double Board Certified Gynecologist i właściciela VSPOT Sexual Health Spa, ryzyko wykonania trwałej na kobiecie w ciąży jest niezwykle niskie. Powodem tego jest fakt, że chemikalia do trwałej muszą przejść przez uszkodzoną skórę zanim dotrą do krwiobiegu. To dlatego, że permy są wykonywane tylko dwa razy w roku i narażają matkę na nie tylko kilka razy w ciągu całej ciąży.

Może Cię zaciekawić:  Łupież tłusty - co to jest?

Relaksatory

Podczas ciąży, kobiety używające relaksatorów i prostownic do włosów mogą doświadczyć niższego poziomu kilku hormonów, które promują zdrową ciążę. Produkty do włosów używane do relaksacji i koloryzacji mogą być bezpieczne do stosowania w czasie ciąży, ale muszą być używane z odpowiednią wentylacją i wskazówkami zawartymi na etykiecie produktu. Słaba wentylacja w salonie może prowadzić do kobiety rozwijającej nudności i wymioty, a to nie jest bezpieczne, aby farbować włosy w czasie ciąży.

Choć istnieją pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa farbowania włosów kobiety w czasie ciąży, jest to częste pytanie, które może mieć kobieta w ciąży. Farby do włosów występują w różnych rodzajach: trwałe, półtrwałe i tymczasowe. Trwałe fale uzyskuje się poprzez zmieszanie dwóch różnych roztworów: roztworu do fal i roztworu utrwalającego/neutralizującego. Z kolei wybielanie wykorzystuje nadtlenek wodoru. Środki relaksujące, znane również jako trwała ondulacja, są tymczasowe i często zawierają ług. Niektóre są no-lye i składają się z wodorotlenku litu i guanidyny.

Farby henny

Farby henny do włosów w ciąży są bezpieczne, o ile są wykonane z naturalnych materiałów roślinnych. Chociaż henna nie jest najpopularniejszym kolorem dla kobiet, nadal możesz farbować włosy i czuć się komfortowo, robiąc to. Należy jednak przestrzegać pewnych środków ostrożności podczas farbowania włosów w ciąży. Dotyczy to zwłaszcza czarnej henny, która zawiera śladowe ilości ołowiu.

Jeśli jesteś zainteresowana stosowaniem farb z henny do włosów w czasie ciąży, pamiętaj, aby używać czepka do rozjaśniania włosów, aby uniknąć kontaktu ze skórą głowy. Pomoże to zapobiec dotarciu barwnika do skóry głowy i wywołaniu reakcji alergicznej. Dodatkowo, niektóre chemiczne farby do włosów nie zawierają amoniaku ani wybielacza. Najlepiej skonsultować się z lekarzem przed użyciem farb do włosów z henny podczas ciąży.

Amerykańskie Stowarzyszenie Ciąży radzi, aby kobiety używały tylko naturalnych farb do włosów z henny podczas ciąży. Trwałe i półtrwałe farby nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych i są bezpieczne dla płodu. Jeśli jednak nie jesteś pewna, możesz zdecydować się na farbę do włosów, która jest specjalnie stworzona dla kobiet w ciąży. Na rynku można również znaleźć wiele wysokiej jakości marek farb do włosów.

Farby na bazie roślin

Wybierając farbę do włosów, formuły na bazie roślin są doskonałym wyborem, ponieważ minimalizują ekspozycję chemiczną dla kobiety w ciąży. Wybierz farbę do włosów, która nie zawiera amoniaku i farbuj włosy w dobrze wentylowanym miejscu. Zawsze pamiętaj o dokładnym przestrzeganiu instrukcji stosowania farby. Dodatkowo, przed farbowaniem włosów powinnaś zaszczepić się na grypę. Najlepiej czuć się jak najbardziej komfortowo podczas ciąży.

Może Cię zaciekawić:  Czy płukanka do włosów jest zdrowa - efekty i skutki uboczne

Chociaż badania dotyczące farbowania włosów podczas ciąży są ograniczone, większość badań pokazuje, że trwałe i półtrwałe rodzaje są bezpieczne. To samo dotyczy składników chemicznych stosowanych w produktach półtrwałych. Chociaż większość farb do włosów nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się dziecka, zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed farbowaniem włosów w czasie ciąży. Lekarz może pomóc Ci uniknąć stosowania chemicznych farb do włosów i polecić produkty do stosowania w czasie ciąży.

Naturalna farba do włosów to świetna opcja dla kobiet w ciąży, które chcą mieć naturalną, odżywczą formułę. Ta formuła farby do włosów jest wolna od soli metalicznych, ftalanów, nadtlenków i amoniaku i jest dostępna w ponad trzydziestu odcieniach. Farba do włosów AURA jest szczególnie dobra dla kobiet w ciąży, ponieważ nie zawiera ostrych chemikaliów, a nawet jest na tyle łagodna, że można ją stosować na wrażliwą skórę.

Unikanie farb chemicznych

Wielu ekspertów zdrowotnych zaleca, aby kobiety w ciąży unikały farb chemicznych do włosów. Wynika to z faktu, że niektóre z tych produktów są znane z wywoływania wad wrodzonych u szczurów. Jednak większość badań wskazuje, że tylko niewielka ilość farby do włosów wchłania się przez skórę, a zatem nie dotrze do rozwijającego się dziecka. Mimo to, najlepiej unikać farby do włosów w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Najlepiej skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem farbowania włosów.

Chociaż wiele kosmetyków jest bezpiecznych do stosowania w czasie ciąży, kobiety powinny skonsultować się z lekarzem przed użyciem jakiejkolwiek farby do włosów. Ogólnie rzecz biorąc, półtrwałe lub trwałe farby do włosów nie są uważane za wysoce toksyczne. Według Dr. Temeka Zore, OB-GYN i nowoczesnego doradcy medycznego w zakresie płodności, istnieje niewielkie ryzyko uszkodzenia nienarodzonego dziecka. Chociaż farba do włosów może być szkodliwa dla rozwijającego się płodu, ważne jest, aby ograniczyć ekspozycję na takie toksyczne składniki podczas ciąży.

Podobne Tematy

Leave a Reply