Czy laserowe usuwanie zmarszczek powoduje efekty uboczne?

Czy laserowe usuwanie zmarszczek powoduje efekty uboczne?

Możesz się zastanawiać, czy laserowe usuwanie zmarszczek powoduje efekty uboczne. Ten artykuł wyjaśnia, co należy wiedzieć o infekcjach i zapaleniu mieszków włosowych, które mogą wystąpić w wyniku resurfacingu laserowego. Omówiono również, czy zabieg laserowy spowoduje reakcję na leki takie jak antybiotyki lub środki przeciwwirusowe. Mamy nadzieję, że ten artykuł odpowie na niektóre z Twoich pytań i zapewni Ci spokój umysłu.

Objawy zapalenia mieszków włosowych

W rzadkich przypadkach zapalenia mieszków włosowych po zabiegu laserowego usuwania zmarszczek, możesz chcieć natychmiast skontaktować się z lekarzem. Jeśli zapalenie mieszków włosowych jest powierzchowne, można je leczyć ciepłymi okładami i kremami przeciwświądowymi. Głębokie zapalenie mieszków włosowych może wymagać drenażu chirurgicznego, aby zapobiec głębokim bliznom – Sekcja uosabia poświęcenie autorów portalu Centrum Wyposażenia Wnętrz. Jeśli zauważysz jakiekolwiek inne objawy, skonsultuj się z lekarzem lub dermatologiem.

Lekarz zdiagnozuje zapalenie mieszków włosowych na podstawie historii choroby i badania fizycznego. Będzie on obecny w postaci wysypki lub łatki małych, żółtych krostek. Na jasnej skórze, łaty mogą być czerwone. Pigment może być czerwony lub fioletowy. Jeśli stan rozprzestrzenia się na inne mieszki włosowe, dotknięte mieszki mogą rozwijać skorupiaste owrzodzenia. Może dotyczyć tylko jednego lub kilku mieszków włosowych, i może wystąpić w krótkim czasie lub w dłuższym okresie czasu.

Pomimo swojej nazwy, zapalenie mieszków włosowych jest rodzajem infekcji skórnej, która wpływa na pasma włosów. Objawia się jako małe czerwone guzki i może przejść do głębszej infekcji mieszków włosowych. Objawy zapalenia mieszków włosowych różnią się w zależności od osoby. Niektórzy mogą nie doświadczyć żadnych objawów, podczas gdy inni mogą doświadczyć bolesnej i swędzącej skóry. W ciężkich przypadkach, zakażenie może spowodować trwałe blizny.

Ważne jest, aby rozpoznać podstawową przyczynę zapalenia mieszków włosowych przed szukaniem leczenia. Zapalenie mieszków włosowych może wynikać z infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej. Leczenie może obejmować leki doustne lub zabiegi. Objawy zapalenia mieszków włosowych po laserowym usuwaniu zmarszczek obejmują czerwone, swędzące, przypominające pryszcze i krostki. Jeśli nie jest leczone, zapalenie mieszków włosowych może przejść w bardziej poważny stan znany jako sycosis barbae, który może spowodować trwałe blizny.

Zakażenia spowodowane przez resurfacing laserowy

Choć początkowy powrót do zdrowia po procedurze resurfacingu laserowego jest zazwyczaj spokojny, wzrost bólu po zabiegu jest powodem do natychmiastowej uwagi. Pacjent odczuwający zwiększony ból może mieć infekcję herpes simplex lub bakteryjne, grzybicze lub kontaktowe zapalenie skóry. Brak wczesnego rozpoznania tych stanów może prowadzić do powstania blizny przerostowej. W okresie rekonwalescencji pacjent powinien pobrać wymazy na posiewy bakteryjne i grzybicze. Konsultacja dermatologiczna może być potrzebna do potwierdzenia diagnozy.

Może Cię zaciekawić:  Czym jest peeling laserowy CO2 - kosmetologia

Pacjenci z wrażliwą skórą powinni unikać zabiegu, ponieważ może on prowadzić do powstania wyprysków. Pacjenci powinni zaprzestać przyjmowania niektórych leków na co najmniej 10 dni przed zabiegiem. Osoby palące powinny przestać palić na dwa tygodnie przed zabiegiem. Zabieg powinien być wykonany w warunkach ambulatoryjnych, a pacjenci powinni unikać przyjmowania leków przeciwwirusowych lub antybiotyków przez dwa tygodnie. Pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem w sprawie ryzyka wystąpienia tych powikłań przed zabiegiem. Jeśli pacjent ma historię zimnych wrzodów lub pęcherzy gorączki, nie powinni mieć resurfacingu laserowego.

Laser resurfacing może powodować pewne tymczasowe zaczerwienienie, które zanika po dwóch do trzech miesięcy. Jednak niektórzy ludzie mogą doświadczyć długotrwałej różowości w leczonym obszarze. Jest to jednak mało prawdopodobne, aby było trwałe i może być pokryte makijażem. Ważne jest, aby unikać ekspozycji na słońce przez kilka dni po zabiegu, ponieważ nadmierna ekspozycja na słońce może spowodować nieregularne zabarwienie skóry twarzy. Z tego powodu infekcja skóry jest istotnym problemem, który należy śledzić po zabiegu resurfacingu laserowego.

Najczęstszym organizmem implikowanym przez resurfacing laserowy jest Staphylococcus aureus. Często przepisywany jest antybiotyk o szerokim spektrum działania, ale jego skuteczność nie jest jednoznaczna. Jeśli pacjent ma dodatni wynik testu na obecność S. aureus, lekarz powinien rozważyć zastosowanie trimetoprimu/sulfametoksazolu. Inna częsta infekcja jest spowodowana przez Psudomonas, która jest bakterią kolonizującą zatokę przynosową. Staranna pielęgnacja ran jest niezbędna, aby zmniejszyć częstość występowania tego zakażenia.

Antybiotyki

Zadano kontrowersyjne pytanie dotyczące skutków ubocznych antybiotyków i laserowego usuwania zmarszczek. Odpowiedź różni się w zależności od rodzaju zastosowanego zabiegu. Terapia laserem CO2 oraz terapia erbowa iPixel to opcje wagi ciężkiej. Metody te są często drogie i wymagają wielu sesji, aby osiągnąć pożądany efekt. Ten artykuł omawia ryzyko związane z tymi procedurami. Dostarcza również pewnych informacji na temat możliwych skutków ubocznych związanych z tymi zabiegami.

Może Cię zaciekawić:  Czy laserowe leczenie trądziku pomaga na trądzik?

Kwestia tego, czy antybiotyk jest konieczny przed FFLR, czy nie, jest kontrowersyjna. Jedno z badań przeprowadzone przez Nanni i wsp.1 dotyczyło 500 kolejnych pacjentów poddanych resurfacingowi laserowemu skóry, u których zastosowano schemat 500 mg azytromycyny śródoperacyjnie, a następnie raz dziennie przez 1 tydzień. W podobnym badaniu Walia i Alster5 obserwowali 133 pacjentów, którzy przeszli resurfacing laserem dwutlenkowym. Spośród tych pacjentów tylko trzech zgłosiło antybiotykowe działania niepożądane. Autorzy zaobserwowali również, że stosowanie antybiotyków nie opóźniało gojenia i opóźniało pielęgnację rany.

Środki przeciwwirusowe

Przed wykonaniem laserowego resurfacingu skóry pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem na temat swojej historii medycznej i celów kosmetycznych. Dermatolog oceni ich skórę i określi, czy ablacyjny resurfacing laserowy jest dla nich odpowiedni. Po zabiegu może być wymagane stosowanie leków przeciwwirusowych, a pacjenci powinni unikać ekspozycji na słońce przez dwa tygodnie przed zabiegiem. Po zabiegu skóra może wyglądać na zaczerwienioną i sączącą się, ze znacznym drenażem. Pacjenci powinni przestrzegać instrukcji dotyczących pielęgnacji skóry po zabiegu, aby uniknąć dłubania w miejscu gojenia. Po poddaniu się laserowemu resurfacingowi skóry, mogą odczuwać ból lub mrowienie. Środki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą być stosowane w celu zmniejszenia obrzęku i zmniejszenia bólu. Skóra będzie czerwona i może zająć tygodnie, aby odrosnąć.

Kontaktowe zapalenie skóry może być częstym efektem ubocznym resurfacingu laserowego. Ten efekt uboczny dotyka prawie połowę pacjentów i może być bardzo poważny. Kontaktowe zapalenie skóry może być wynikiem zabiegu, a pacjenci powinni stosować mdłe, niefrancuskie emolienty, aby chronić się przed nawrotami kontaktowego zapalenia skóry. Należy unikać samodzielnie przepisywanych środków i antybiotyków stosowanych miejscowo po zabiegu. Substancje naturalne, w tym aloes, mogą również nasilać kontaktowe zapalenie skóry.

Jeśli zabieg jest wykonywany w obszarze z zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym, lekarz uzyska posiewy i przepisze antybiotyki miejscowe lub systemowe w celu leczenia zakażenia. Ponadto, każde podejrzenie zakażenia grzybiczego zostanie zbadane pod mikroskopem w celu ustalenia, czy diagnoza jest uzasadniona. Stosowanie środków przeciwwirusowych i antybiotyków przed laserowym resurfacingiem skóry jest kontrowersyjne. Jednak połowa dermatologów stosuje antybiotyki w swoim gabinecie. Kurację antywirusową lub antybiotykową należy kontynuować przez pięć do dziesięciu dni.

Czas trwania zabiegu

Czas rekonwalescencji po zabiegu resurfacingu laserowego zależy od ciężkości stanu Twojej skóry. Przez kilka tygodni po zabiegu może być odczuwalny różowawy odcień skóry, który jednak zblednie po kilku tygodniach. Po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce, ponieważ ekspozycja na słońce może prowadzić do trwałych nieprawidłowości w kolorze skóry twarzy. W tym okresie rekonwalescencji należy czyścić leczony obszar cztery do pięciu razy dziennie, stosować wazelinę i unikać nadmiernego mycia i czesania przez co najmniej jeden tydzień.

Może Cię zaciekawić:  Korzyści i skutki uboczne zabiegu mezoterapii skóry głowy - kosmetologia

Choć procedura może znacznie poprawić wygląd, nie zapobiega starzeniu się. Z czasem zmarszczki i linie spowodowane naturalnymi ruchami twarzy pojawią się ponownie. Aby zachować rezultaty zabiegu, chirurg plastyczny może zalecić zabiegi pielęgnacyjne, takie jak lekkie peelingi chemiczne lub kremy lecznicze do twarzy. Jeśli rozważasz tę procedurę, pamiętaj o omówieniu ram czasowych przed umówieniem się na wizytę. Twój chirurg plastyczny będzie mógł udzielić Ci konkretnych porad w oparciu o charakterystykę Twojej skóry.

Możesz wybrać poddanie się resurfacingowi laserowemu w trybie ambulatoryjnym lub w centrum chirurgicznym. Podczas gdy większość procedur resurfacingu laserowego jest wykonywana w warunkach biurowych, bardziej rozległe mogą wymagać nocnej hospitalizacji. Oznacza to, że będziesz potrzebował kilku wizyt kontrolnych. Podczas gdy proces nie może trwać dłużej niż godzinę, to nadal zajmie trochę czasu, więc ważne jest, aby upewnić się, że nie jesteś biorąc żadnych leków na receptę lub OTC przed procedure.

Wyniki leczenia laserowego są półtrwałe dla większości problemów. Niektóre zabiegi mogą nawet przynieść trwałe rezultaty. Ciemne plamy, blizny po trądziku i wiotkość skóry to przykłady problemów, które mogą być trwale leczone za pomocą zabiegów laserowych. Należy również przestrzegać zaleceń chirurga dotyczących pielęgnacji skóry po zabiegu. Jeśli nie chcesz mieć łuszczącej się blizny, upewnij się, że nawilżasz skórę i nosisz krem z filtrem, aby uniknąć infekcji.

Podobne Tematy

Leave a Reply