Czy farba do włosów farbowanych może zniszczyć Twoje włosy?

Czy farba do włosów farbowanych może zniszczyć Twoje włosy?

Czy farba do włosów może uszkodzić Twoje włosy? – TAK, jeśli są wykonywane nieprawidłowo. Amoniak, nadtlenek wodoru, PPD, rezorcynol i inne substancje chemiczne zawarte w produktach do koloryzacji włosów są szkodliwe dla Twoich włosów. Przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać więcej informacji. Jeśli myślisz o farbowaniu swoich włosów, przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać informacje na temat bezpieczeństwa produktów do koloryzacji włosów.

Ammonia

Jeśli farbowałaś włosy amoniakiem, możesz się zastanawiać, czy jest on niebezpieczny dla Twoich włosów. Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Chociaż amoniak jest substancją alkaliczną, ma tylko bardzo małe cząsteczki, które ułatwiają barwnikowi przenikanie do łodygi włosa. Amoniak uszkadza również włosy, osłabiając pasma poprzez otwieranie łusek, co sprawia, że są one bardziej podatne na łamanie i puszenie. Co gorsza, amoniak może powodować podrażnienia skóry.

Amoniak jest używany do produkcji farb do włosów, które zawierają amoniak. Ta substancja chemiczna jest silnie żrąca, więc musi być silnie żrąca, aby otworzyć łuskę włosa. Powstaje w wyniku reakcji tlenku etylenu z wodnym amoniakiem. Amoniak ma silny zapach amoniaku. Environmental Working Group ocenia amoniak i etanoloaminę na 4-6, więc nie jest to priorytet dla Twojego zdrowia.

Używanie amoniaku do farbowania włosów nie jest szkodliwe, ale częste farbowanie może spowodować nieodwracalne uszkodzenia pasm. Amoniak zmienia poziom pH we włosach, czyniąc je kruchymi i porowatymi. Substytuty amoniaku to substancje chemiczne, które działają podobnie do amoniaku. Najlepszym wyborem jest taki, który w procesie koloryzacji wykorzystuje naturalne składniki. Jest on również znacznie łatwiejszy do wypłukania.

Nadtlenek wodoru

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania na temat nadtlenku wodoru jest to, aby nigdy nie używać go na włosy, jeśli zostały one uszkodzone przez użycie tego produktu. Spowoduje on stres oksydacyjny skóry głowy i włosów, co spowoduje suchość, swędzenie i wysypkę. Jeśli nie jesteś pewna, czy nadtlenek wodoru może uszkodzić włosy, możesz zacząć od całkowitego unikania go poprzez stosowanie szamponów z witaminą E lub głębokich odżywek na włosy.

Główny problem z nadtlenkiem wodoru leży w jego zdolności do wybielania włosów. Ta substancja chemiczna reaguje z otoczką włosa lub jego najbardziej zewnętrzną warstwą, powodując, że włosy rozszerzają się i stają się bardziej porowate. Efektem tego są suche, puszące się włosy z rozdwojonymi końcówkami. Dodatkowo, nadtlenek wodoru może powodować oparzenia skóry głowy i włosów. Wynika to w dużej mierze z faktu, że większość nadtlenkowych farb do włosów zawiera amoniak, który jest kolejną substancją chemiczną często spotykaną w farbach do włosów. W związku z tym ważne jest, aby wybrać produkty do farbowania włosów, które są wolne od amoniaku.

Może Cię zaciekawić:  Łupież tłusty - co to jest?

Aby bezpiecznie używać wybielacza do włosów z nadtlenkiem wodoru, zawsze spłukuj włosy chłodną wodą po umyciu. Gorąca woda może dodatkowo pozbawić włosy wilgoci, a nadtlenek wodoru jest szczególnie wysuszający dla włosów, więc najlepiej używać chłodnej wody, gdy jest to możliwe. Innym skutecznym rozwiązaniem jest połączenie nadtlenku wodoru z sodą oczyszczoną. Soda oczyszczona jest alkaliczna i działa jako baza dla nadtlenku wodoru. Połączenie nadtlenku wodoru i sody oczyszczonej może pozostawić włosy bardziej miękkie i lżejsze.

PPD

Prawie wszystkie dostępne na rynku kolorowe farby do włosów zawierają substancje chemiczne. Te chemikalia są niezbędne do trwałej lub półtrwałej zmiany koloru. Jeśli jednak zależy Ci na bardziej naturalnym, pozbawionym chemii kolorze, wybierz formułę z mniejszą ilością substancji chemicznych. Substancje chemiczne zawarte w konwencjonalnych farbach do włosów mogą podrażniać Twoją skórę, włosy i ciało. Jeśli chcesz zachować zdrowie, możesz unikać farbowania włosów.

Farby mogą nadać włosom objętość, pełnię i grubość, ale mogą je również uszkodzić. Może nawet wymagać cięcia wcześniej niż się spodziewasz. Prawdziwe szkody, jakie farba wyrządza włosom, wynikają z wielokrotnego farbowania. Skumulowany efekt każdego koloru, a także wiek włosów i częstotliwość stosowania ciepła na włosach, decydują o tym, jak bardzo je uszkodzisz. Ciągła ekspozycja na substancje chemiczne zawarte w kolorowych farbach do włosów może spowodować trwałe uszkodzenie.

Czy planujesz zmienić swój wygląd, czy chcesz zwiększyć swoją pewność siebie, farbowanie włosów jest doskonałym sposobem na osiągnięcie innego wyglądu. Jednak kolor włosów nie jest pozbawiony ryzyka. Substancje chemiczne zawarte w farbach do włosów są trwałe i przy regularnym stosowaniu trwale uszkadzają włosy. Farba do włosów również trwale uszkodzi Twoje włosy. Ale można to zrobić z powodzeniem przy odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętaj tylko, że uszkodzenia spowodowane farbowaniem włosów mogą nie być tak zauważalne, jak twierdzą niektórzy.

Resorcinol

Resorcinol jest składnikiem znajdującym się w wielu produktach do koloryzacji włosów. Ten związek chemiczny jest znany z wywoływania szeregu negatywnych skutków zdrowotnych, w tym podrażnień skóry, reakcji alergicznych, a nawet zaburzeń hormonalnych. Substancja ta została zakazana w Unii Europejskiej, USA i Kanadzie, ale nadal jest powszechnie stosowana w farbach do włosów i kosmetykach. Rezorcynol to wysoce toksyczna substancja chemiczna, która została powiązana z zaburzeniami hormonalnymi i jest często stosowana do zapewnienia trwałego efektu kolorystycznego w farbach do włosów.

Może Cię zaciekawić:  Witaminy i kosmetyki do włosów blond

Farby do włosów zawierają również substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia. Podczas gdy te składniki mają ograniczony wpływ na skórę, mogą być wchłaniane do Twojego organizmu i powodować reakcje alergiczne. Szczególnie szkodliwy jest rezorcynol, który zakłóca naturalne funkcje hormonalne Twojego organizmu. Powinnaś unikać farb zawierających tę substancję chemiczną, jeśli masz w przeszłości alergie skórne. Stosowanie farb do włosów bez testu płatkowego może zwiększyć ryzyko podrażnienia skóry.

Inne substancje chemiczne powszechnie występujące w farbach do włosów to PPD i Resorcinol. Jeśli jesteś uczulona na któryś z nich, powinnaś ich unikać lub ograniczyć kolor, który nosisz. Amoniak i PPD mogą powodować wiele reakcji alergicznych, a nawet uszkadzać włosy. Z tych powodów, rozsądnie jest trzymać się lżejszych odcieni i pasemek. Jeśli jednak chcesz uzyskać ciemny kolor, powinnaś poszukać farby do włosów, która nie zawiera amoniaku, PPD ani nadtlenku.

Formaldehyd

Reakcja chemiczna, która nadaje włosom kolor, jest wywoływana przez środek chemiczny zwany nadtlenkiem wodoru. Te prekursory łączą się w celu wytworzenia koloru. Ze względu na swoje małe cząsteczki, barwniki mają dużą skłonność do przenikania przez skórę i powietrze. Według dermatologa Melissy Piliang z Cleveland Clinic, te chemikalia mogą łatwo dostać się do organizmu. Te chemikalia mogą powodować problemy z oddychaniem, alergie i podrażnienie oczu.

Są też inne składniki, które mogą szkodzić. Amoniak jest substancją drażniącą drogi oddechowe. Nadtlenek wodoru może spowodować, że Twoje włosy poczują się jak słoma. I są tysiące innych składników w farbach do włosów, w tym formaldehyd, znany czynnik rakotwórczy i ołów, który jest związany z białaczką. Jednak wiele z tych składników nie zostało przebadanych w odosobnieniu i może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Pomimo niskiego poziomu szkodliwości, wiele formuł ma wysoką zawartość formaldehydu. Korzystanie z produktów do włosów z tym środkiem chemicznym może powodować różne problemy zdrowotne, w tym ból gardła, wysypki i infekcje dróg oddechowych. Według CDC, duża liczba kobiet i dzieci doświadczyła negatywnych skutków stosowania brazylijskich fryzur. Zaleca się, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli masz którykolwiek z tych objawów.

Na szczęście, FDA podejmuje działania w celu ochrony konsumentów. Chociaż agencja nie jest w stanie wymagać od firm wycofania wadliwych produktów kosmetycznych, może podjąć dalsze działania przeciwko nim. Mogą uzyskać nakaz sądu federalnego zakazujący sprzedaży produktów, poprosić szeryfów amerykańskich o ich zajęcie, a nawet wszcząć postępowanie karne, jeśli produkty nadal znajdują się na rynku. Nie jest jednak jasne, jak bardzo farba do włosów może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka. Potrzebne są dalsze badania, aby udowodnić to twierdzenie.

Może Cię zaciekawić:  Czy można bezpiecznie farbować włosy w ciąży?

Farby bez amoniaku

Farby do włosów bez amoniaku nie zawierają amoniaku, substancji chemicznej, która powoduje zmianę koloru. Niektóre zamienniki amoniaku są równie szkodliwe dla Twoich włosów. Etykiety mogą być mylące, ale prawda jest taka, że są równie szkodliwe. Poniżej przedstawiamy wskazówki dotyczące wyboru farb do włosów bez amoniaku. Pamiętaj o nich przy wyborze nowego koloru włosów. Stosując się do nich, będziesz w stanie utrzymać nowy kolor na dłużej.

Amoniak zmienia poziom pH włosów, otwierając łuskę włosa i umożliwiając przenikanie barwnika do pasm. Ludzkie włosy są naturalnie kwaśne, więc amoniak sprawia, że farba do włosów jest bardziej chłonna. Amoniak jest dobrze znaną alkaliczną substancją chemiczną, ale farby do włosów bez amoniaku nadal niszczą włosy. Mogą również powodować, że włosy będą bardziej podatne na łamanie i puszenie.

Farby bez amoniaku są często zalecane do rozjaśniania włosów, ale formuły oparte na amoniaku mogą być szkodliwe dla ciemnych włosów. Z kolei naturalne farby do włosów mogą sprawić, że włosy będą wyglądały na popielato-białe lub nawet platynowy blond. Niektóre marki oferują również barwione szampony i odżywki, które przedłużają trwałość farby do włosów bez amoniaku.

Kolejną zaletą farb do włosów bez amoniaku jest to, że zmywają się szybciej niż farba trwała. Ponadto, mogą one lepiej łączyć się z naturalnym kolorem włosów, zapobiegając ich wyglądowi zbyt ciemnemu lub płaskiemu. Farby bez amoniaku nie są jednak tak mocne jak farby trwałe, więc mogą być mniej skuteczne w całkowitym pokryciu siwych włosów. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat farby do włosów bez amoniaku znacznie się poprawiły i są coraz częściej stosowane przez wiele osób.

Podobne Tematy

Leave a Reply